Osmáci a deváťáci řešili energetickou budoucnost lidstva

Ve čtvrtek před jarními prázdninami (7. 3. 2019) k nám do školy zavítali p. Lukáš Martinec a p. ing. Tomáš Hejl, aby s námi osmáky a také s deváťáky pobesedovali o historii a o současnosti energetiky, proběhla totiž fyzikální beseda na téma: Energie – budoucnost lidstva.

Diskuse nás vedla k tomu, abychom se společně zamysleli nad budoucností a možnými zdroji energie a nad nutností s ní  šetřit.

Došlo i na praktické ukázky – tzv. žehličkou (dozimetrem) jsme proměřovali radioaktivitu různých vzorků z běžného života – samosvítící ciferník budíku, zelené sklo barvené smolincem, strusky po spalování slámy, kamínek z babiččiny zahrádky,…..). Na spolužákovi – dobrovolníkovi (Adamovi) jsme pak viděli, jak dokáže voda tlumit sílu radioaktivity.

Zajímavé bylo i zjištění, na jak dlouho by nám při současné spotřebě vystačila ropa, uhlí,…. Víte to? Tak ropa jen asi na 43 let a uhlí na 1300 roků.

Hodně našich spolužáků nadchla i soutěž, která spočívala v tom, udělat takovou fotografii, která by měla co nejvíce společného s elektřinou a vložit ji na FB-stránky.

Nejvíce „lajkovaná“ fotografie může pak vyhrát super ceny.

 

Děkujeme za tuto akci, jejíž mottem bylo: „NEBOJ SE POUŽÍVAT VLASTNÍ ROZUM!“

 

Katka Ráczová a Kuba Jarolímek

(8.C)