Fyzika – přímo magická

          Ve čtvrtek 20.6.2019 se u nás konala další matfyzácká fyzikální akce pro celý druhý stupeň naší ZŠ Bratří Čapků. Tentokrát šlo o pásmo pokusů s jednoduchými pomůckami, které předváděl p. profesor Chvosta s p. Ryabovem, které mělo název Magická fyzika.

 Největší úspěch měl u všech hříbek, který po roztočení na hlavičce z ničeho nic přeskočil na nožičku a točil se dál. Skvělé byly i pokusy s mýdlovými bublinami, které se přes tyčku spojovaly, foukáním se zvětšovaly. Přemýšleli jsme nad otázkou: Proč je vlastně bublina kulatá a jestli, kdybychom měli hranaté foukátko, by se nám podařilo udělat bublinu hranatou. Pan profesor nám ukázal, jak si z obyčejné polévkové lžíce vyrobit Keltskou lžíci (Celtic spoon), ta když se roztočí – chvilku se točí ve směru, který jsme jí udali, ale pak se stejně točí směrem opačným.  Velmi pěkný byl návod, jak si třeba doma vyrobit mikroskop z obyčejného laserového ukazovátka a kapky vody. Pomocí tohoto mikroskopu jsme pak viděli, co všechno je ve vodě z Vltavy. Kapky vody hrály důležitou úlohu i u pokusu tzv. vodního zesilovače.

            Pokusů bylo hodně, všechny ale měly jedno společné, týkaly se běžných věcí kolem nás. Pan profesor nám dal na závěr radu: „Pozorujte přírodu, ta nikdy nelže!“

Natálie Pacholíková a Simona Mižigarová