Fyzika do vlastních rukou

Ve čtvrtek 6. 12. 2018 se naše škola zúčastnila fyzikálního projektu „Fyzika do vlastních rukou“, který organizovali studenti a pracovníci z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

A dojmy dětí?

Byly 4 stanoviště – první se týkalo světla. Nasadili jsme si speciální brýle a dívali se skrz ně na světlo, na barvy, ze kterých je složeno. U druhého stanoviště jsme si zkusili pokusy s magnetem, který může i levitovat. Víme už, co je Maglev. Třetí stanoviště se týkalo hořících rukou. Do nádoby, ve které byla voda, jar a propanbutanový plyn jsme ponořili vodou omyté ruce a nabrali si hodně bublin. Poté nám student MATFYZu bubliny na rukou zapálil. Po dlouhém přemýšlení jsem si to také zkusila – hořely mi ruce – báječné! Na čtvrtém stanovišti byly pokusy s dusíkem – viděla jsem, co se stane s banánem a karafiátem, pokud se ponoří do kapalného dusíku. Dokonce jsem si i sáhla do nádobky, ve které byl tekutý dusík – měl|-1960C! Celá akce se mi moc líbila.        (Viktorie Skalníková, 7.C)

Viděl jsem hořet své ruce za pomoci jarových bublin naplněných propan-butanem! Trochu jsem se zděsil, když se do mikrovlnné trouby hodilo CD. Moc děkuji za skvělou banánovou zmrzlinu zmraženou kapalným dusíkem!                                                                                                 (David Malík, 6.D)